Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
80letý přelézá opět svůj prvovýstup severkou na Cimu Grande
Ve věku 80 let přelezl saský lezec Reiner Kauschke znovu svůj prvovýstup Superdirettissimy severní stěnou na Cimu Grande v Dolomitech. V doprovodu vůdce to zvládl za 17 hodin. Prvovýstup v roce 1963 mu s druhy zabral 17 dní. Podívejte se na záběry z aktuálního přelezu.
A že těch skob bylo :-D Nebylo to poprvé a ani naposledy, kdy se Sasíci mimo svou domovinu chovali poněkud jinak, než hlásá jejich pískařská etika. Počet zatlučených skob vyvolal otázky už v době vzniku cesty a posléze se ze skobování ve směru padajících kapek stal slepý směr, což ve finále vedlo k renesanci volného lezení. Po 55 letech se bohužel tyto 2 směry v bludném kruhu opět často potkávají a vrtá se tak, že se to dá hákovat z nýtu do nýtu...
Ovšem dostat se touto cestou nahoru v 80 letech to jako velký respekt!!!
Myslím Bído, že nemáš úplně pravdu a další poznámka o "nahnání deficitu" je už úplně mimo. Doporučuji prostudovat např. literaturu opravdu kompetentní osoby -Dietrich Hasse -Wiege des Freikletterns, nebo od stejného autora - Ein Leben im Lot. V obou dílech se podrobně popisují okolnosti velkých dolomitských výstupů sasíků - nejenom Tři číny.
Tak úplně nevím, v čem spočívá „jednobarevnost“ soudu V-H-V. Protože v první větě čtu: “myslím, Bído, že nemáš ÚPLNĚ pravdu,…“. Kdo umí česky, pochopí 1. že se jedná o hodnocení jedné osoby, která toto hodnocení nevydává za nezpochybnitelnou pravdu, 2. slovem „úplně“ přiznává, že naopak v Bídově hodnocení část pravdy je. Poznámku o honění deficitu saských lezců nechápu, nejlépe by se o ní debatovalo pod některými přelomovými saskými cestami (doporučuji např. Westkante na Wilder Kopf, a bez toho kruhu, který tam při prvovýstupu nebyl). Jestli nějaký deficit, tak pud sebezáchovy, ale vyvážený morálem, odvahou a lezeckým uměním.
Cesta skobování diretek (a nejenom) se ukázala jako slepá, ale nebyla to saská specialita a nebyla to specialita jenom Dolomit, potažmo činností v Evropě (viz Patoška).
Taky takovýhle "jednobarevný soudy" - odsouzení celkem nevinné poznámky nemám rád.
Co nedas v Sasku, das jinde. Tot k poznamce o deficitu.
Mimochodem, to ze nekdo neco uvede jako "myslim" neni az tak dulezite, dulezite je, jak to cele podova, jak to cele vyzniva.
A nakonec, rekl bych, ze si jen nepochopil, ze poznamka na kterou tu tak rozhorcene reagujes, byla myslena na Bidu. Napsal neco, co piskarska obec nechce slyset a je logicke, ze se tato strana proti tomu bude branit. Faktem ale je, ze v te ceste bylo nacpano neskutecne mnozstvi skob. A na tom zadne recicky o odvaze saskych lezcu v Sacku nic nezmeni.
No hele, ja si nekde vygooglil clanek o jejich prvovystupu a on to musel byt docela zazitek, skoby-neskoby. Lezli to snad v lednu, spali v hamakach, kdyz se nedarilo, tak vylezli treba jen 20 metru za celej den, pro jidlo a komunikaci s kamarady pod stenou meli dlouhou snuru, po ktere si posilali vzkazy a zasoby. Kdyz uz jim v horni casti steny snura nestacila az na zem, tak uz to museli dolizt s tim, co meli. A to vsechno v roce 1963. No neber to. :)
ne, to byl Rudla, přečti si knížku od Albrechta Kittlera - Rudolf Kauschka. Rudla zemřel v Německu (kam ho vyhnali po válce vítězní čeští hrdinové), v roce 1960
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.