Zdravím, byl jsem teď 3 víkendy po sobě na Drátniku, čtyřech palicích a okolí. Všude je zakázáno magnesium, ale jediný já jsem ho tam nepoužíval a všichni to tam valili jakoby nic.
Jak to tedy je ? Díky moc za normální odpovědi.
Ve čtvrtek byl v Labském dole horolezecký úraz – viz: http://www.hscr.cz/ index.php?option=com_ content&task= view&id=1996&Itemid=13.
Postižený (24 let) si už po deváté hodině ranní zavolal horsk
zdravím chtěli bycho s mojí přítelkyní vyjet do labáku jen nevím na který břeh jestli spíš na pravý nebo na levý můžete mi prosím když tak poradit předem děkuju :) ( na jednom je prej potřeba více morálu a ten nám asi trochu chybí :) )
Ahoj, co si myslíte o tomhle: http://www.hikr.org/tour/post53468.html. Němčina snad nevadí, kdyžtak hoďte do překladače
Šel jste tudy někdo, je to bezpečné nebo se to spíš rovná sebevraždě?
Díky za názory...
Ahoj,
kam se teď chodí ve skaláku kalit? Slyšel jsem cosi o Podhájí, ale nikde nenašel kde to je, ledaže by to bylo u těch lázní a jak je to u toho s parkováním a pak s následným odpotácením do lesů a hájů ke složení hlavy? Předem dík pavel
ve Skaláku na Dračí Věži pod 4.ringem v Rudý Hraně bydlej sršáni. Bohužel nerespektujou provazování (byť jen potenciálních) hodin nebo jiný blbny. V ďouře po mym prošťouchnutí je vidět kousek báně. Dávejte majzla.
Ve čtvrtek byl v Labském dole horolezecký úraz – viz: http://www.hscr.cz/ index.php?option=com_ content&task= view&id=1996&Itemid=13.
Postižený (24 let) si už po deváté hodině ranní zavolal horskou slčas odjezdu prvního busu z Míseček na Zlaté návrší (další možnost přístupu ze shora) diví se, jak hodně brzo ráno tento horolezec vyrazil. Byl to asi solista, o parťákovi ani slovo. Úraz se musel stát někde na nástupu („Člen HS se spustil k mladíkovi asi osmdesát metrů“), což napovídá, že tam možná bylo lepší doběhnout z cesty, co vede údolím na Labskou boudu. Akce se účastnilo 10 záchranářů a pak to řešili vrtulníkem. Trvalo to docela dlouho (pět hodin) a protože se údolím pohybovalo dost turistů, existují i svědectví, že akce spíše připomínala plánované cvičení, snad s neplánovaným úrazem záchranáře. Nechci sahat horské službě do svědomí, ale jestli je to nějaká mediální akce, už by bylo možná na čase zveřejnit pointu.
kousek vypadnul, tak si to vlepte na správné místo
Postižený (24 let) si už po deváté hodině zavolal horskou službu. Kdo zná přístup (buď ze Śpindlu), nebo zná odjezd prvního busu z Míseček na Zlaté návrší (další možnost přístupu ze shora) diví se, jak hodně brzo ráno tento horolezec vyrazil.
Dobře to převařili na idnes - http://hradec.idnes.cz /v-krkonosich-spadl-horolezec-djp-/hradec- zpravy.aspx?c=A130718_ 162230_hradec-zpravy_pos a ještě k tomu přidali docela kuriozní fotku - no třeba bude někdy zasahovat vrtulník i na viaferátě u Semil
Pointa je asi taková, o žádné cvičení se nejednalo , nýbrž o ostrý zásah kdy HS musela ošetřit a následně vyprostit horolezce který se při pádu zranil a uvízl na sklaní polici. Je očividné, že zdejší vášniví diskuteří nemají ani minimální povědomí o prostředí (Krakonošovy hlavě), kde akce probíhala a proto píšou hlouposti typu "80 metrů slanit - to ty 2 metry ze spoda mohli vylézt nee??:)"
Tak jasně, že jsme všichni diskutující pitomci, co tam nikdy nebyli a nikdy to ani neviděli na fotkách. Ale protože tomu úplně minimálně rozumím (byl jsem jednou v zimě na stěně) tak mě prostě napadlo, jestli to náhodou nebylo úplně jinak. Proto mě ve zprávě HS zaráží některé věci:
1. absence jakékoliv informace o spolulezci (???)
2. absence jakékoliv identifikace o zraněném (jméno-iniciály, oddíl, město,…)
3. nápadně časná hodina úrazu ( v 9 hodin už volání na HS), - s ohledem na přístup (Špindlerův Mlýn, Zlaté návrší,??)
4. slanění 80 m k postiženému (to je více, než výška většiny skalních útvarů v údolí)
Kromě toho se v létě v Labském údolí opravdu leze jen velmi zřídka (a to nejenom s ohledem na lámavost terénu, ale i formální problém s lezením v KRNAPu – povolení platí pro zimu na konkrétní místa) a většinou tam lezení provozují docela zkušení lezci.
Nezapomeň, že to z údolí z turistické cesty (a nejenom odtamtud !!) pozorovalo spousta lidí a že tichá pošta v době internetu docela funguje
V tvém případě je pitomost do očí bijící, a argumenty na kterých stavíš svojí šeptandovskou konspirační teorii jsou naprosto stupidní.
1. Proč by se HS měla ve své tiskové zpravě zmiňovat o případném lezeckém partnerovy, když ona osoba nebyla předmětem záchranné akce?
2.HS nemá nejmenší právo sdělovat bližší informace o osobách které zachraňuje, natož uvádět jejich jména a iniciále.
3. Zahájit vystup, tak abych už v 9 ráno byl odlezli ve stěně, mi nepřijde jako něco nenormálního,stačí si přivstat.
4.V sektoru Krakonošovi hlavy jsou skalní stěny výrazně vyšší než 80m.
PS:Pro "docela zkušené lezce" gravitace neplatí?
Tak pochopitelně je moje pitomost do očí bijící. Však také nemám ambici, vyrovnat se zkušeným horalům, kteří nám v diskuzi sdělují svá kategorická moudra. Snad s výjimkou pravopisu – ale v tvém případě se ti vyrovná žák páté třídy - není to tedy vůbec žádný problém. Budu se už smát potichu doma ve svém koutku a obdivovat ty neskutečný pašáky a žrát jejich moudra. Prosím, napiš toho do diskuze víc a častěji a neboj se použít ostřejší slova – my lúzři si to zasloužíme.
Ty považuješ za chvástání krátkou tiskovou zprávu kdesi na webu HS?????? (osobně mi trvalo dost dlouho než jsem jí tam vůbec dohledal)
To už je opravdu na zamyšlenou,uvědomte si, že většina těch chlapu to dělá zadarmo a ve svém volném čase.
Kdo někdy viděl záchranu v Alpách, tak se asi taky podiví, proč by jednoho horolezce se zlomenou nohou mělo z menší stěny vyprošťovat deset lidí pět hodin. Poroblém bude prostě v tom, že v Alpách to dělají pravidelně, tak to prostě líp umí. U nás mají podobnou záchranu jednou do roka, tak to nemají kde nacvičit.
Mimochodem, jednoho známého transportovali nedávno vrtulí po asi patnáctimetrovém pádu v dost nepřístupném terénu a to, co předvedl záchranář byla naprostá tragédie (po pár saltech a přemetech postiženého mezi balvany, záchranáře nejspíš vůbec nenapadlo, že by mohl mít zraněný poškozenou páteř a normálně s ním manipuloval a hýbal, než ho navlíkl do podvěsovýho vaku)
Záchranku v Alpách jsem viděl 1.srpna 1990 dosti zblízka - a to ze severní stěny Dru. Po pádu velké kamené laviny někdo asi brnknul telefonem na horskou, během deseti minut tam byl vrtulník, obhlédl stěnu a během další půlhodiny vytahal postupně ze zdi mrtvé a raněné (celkem asi osm lidí) a byl konec. My jsme zůstali ve zdi bez lan (z těch našich nám zbyl jenom šmelc), ale odshora přijeli Bulhaři, kteří měli v batohu náhradní osmdesátku - s nima jsme slanili dolů a dopotáceli se pěšky na zubajdu.
A není pravda, že to u nás horská netrénuje - to jsem taky viděl poměrně zblízka (tedy vlastně přímo z paluby vrtulníku), když při vícedenním cvičení v Jizerkách nejdříve vrťasem rozhazovali figuranty po horách do nepřístupného terénu - třeba na skalní vršky a pak je zase z těch různých míst vytahovali v podvěsu a buď je přímo naložili na palubu, nebo s nimi v podvěsu přelétli na místo, kde na ně čekala "sanitka". A docela to odsejpalo. A byla u toho i horská z Krkonoš.