Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Připada mi škoda dělat cesty shora, ale je fakt, že dělam lehči cesty. Našli jsme ted líbeznou oblast u vody. Zula, víc zatim nepovim. Vybranou linii vylezem volně, a tam kde nam bylo bidně pak dame borhák, to už klidně ze slanění. Snazime co nejmin, aby
Najde se zde někdo, kdo kromě ostrého jazyku má na svém kontě nové cesty ať na písku nebo žule, i třeba boulder s borhákem, a popíše, jak vlastně ta výroba cesty (z jaké pozice a jištění tluče kruh, kolik toho má u pasu atd.)probíhá? Nevím zda je to přímo
Čau lidi, jak byste mi doporučili označit polovinu lana? Jak jsem někde četl, lepící pásky nejsou doporučeny, protože lepidlo v nich je prej k lanům docela agresivní. S různejma fixama to bude asi podobny. Tak jak označit půlku, aby lano nemělo o pár norm
Tak si to pěkně všechno ujasníme. Stále se snažím všechny ty styly a pastyly rozlišovat, ale říkám, že na to leckde pečou a pro zjednodušení používají jen OS a RP. Nechci na Lezci dělat nějakého policajta. Samotného mě zaskočilo, že se toho vynořilo tolik
Chcel by som vediet, ako sa spravne navazuje na dvojite lano, tzv. dvojicky. Mam 2 moznosti - bud viazat do osmickoveho uzla sucasne obidva pramene, alebo urobit 2 samostatne uzly. Poradi mi niekto? A ako je to pri polovicnych lanach? Za info vopred dakuj
Čau lidi, jak byste mi doporučili označit polovinu lana? Jak jsem někde četl, lepící pásky nejsou doporučeny, protože lepidlo v nich je prej k lanům docela agresivní. S různejma fixama to bude asi podobny. Tak jak označit půlku, aby lano nemělo o pár normopádů míň? Jde o Alteu z Lanexu. Dík.
V druhém dílu P. Schuberta Buzpečnost a riziko... kterej má dojít na trh někdy v půlce příštího týdne, Autor (v tomto velmi renomovaný) zásadně nedoporučuje značení barvou a to "ani barvami k tomu výrobci určenými".
Řešením by tedy bylo kupovat pouze lana, kde se od výrobce mění barva opletu v půlce :-)
Vidím, že nápady jsou velerůzné. Rozhodně bych se extrémně nebál nějakého snížení pevnosti v řádu několika procent, ke kterému nepochybně dochází při jakémkoliv označení. Jestliže značíme půlku lana, tak jaképak zatížení resp. pádový ráz asi tak může být 25 (30) m od lezce. Nepředpokládám tedy, že někdo hodí takovou tlamu s dvojkovým faktorem. Kdysi doporučované značení 5-10m od konce (aby se vědělo o blížícím se konci) bych už viděl jako problematické.
Ad názor, že označené lano ohýbáš vždy stejně. To je jenom věc zvyku a discipliny. Kdy bude slaňovat pedant, který nebude mít označený střed, zato vždycky pečlivě přebere celé lano od konců, strefí se vždy na stejný prostředek s přesností 15cm. Zatímco, když budete značit a budete myslet na to, že vždycky s tím lanem máte nakonec náhodně trochu cuknout, budete ho ohýbat v rozsahu 0,5-1m a je to v pohodě, ne?
A jak značím já? Vezmete si nějakou barevnou niť (když polyamidovou nebo polyesterovou, vydrží déle) a kopírujete vlákna opletu a LEHCE zachytáváte za vlákna opletu (jen OPLETU). Hlavně moc neutahovat. Dá to docela práci a je to piplačka, ale zatím mně to vydrželo vždy déle než lano. Nebudu si namlouvat, že to vlastnosti nezmění, ale určitě ne chemicky, maximálně mechanicky a jenom na opletu, což se o jakémkoliv fixu řící nedá. Kdo ví jak hluboko ta chemikálie proleze.
V placené inzerci Lanexu v poslední Montaně se píše, že označení středu lana kobercovkou znamená o jeden až dva normované pády méně a tvrdí tam, že pak lano praská právě v místě té kobercovky.
Pokud se týká padesáti nebo šedesátimetrové tlamy s faktorem 2, asni není moc pravděpodobná, ale vyloučit ji úplně nelze a lano používáme vlastně právě pro tyhle případy, kdyby přece jen nastaly.
Ahoj, teď zrovna dělám korektury dalšího dílu Schubertova Rizika a tam se píše ve zkratce toto: Všechny fixy a jiné prostředky, byť i určené výrobcem výslovně ke značení středů lan, snižují počet normovaných pádů. To však v praxi vadí jen tehdy, když by značené místo přišlo při pádu na ostrou hranu a to je statisticky velmi nepravděpodobné. Pokud lano při pádu nejde přes ostru hranu, nemůže se v praxi přetrhnout, ani kdyby vydrželo jen jediný normovaný pád.
Lebo pri umelej fľaši Ti je asi jedno, či má menej normopádov ako predtým, než si tam to pálenô nalial... Každopádne ja radšej pijem destiláty zo skla. (Pri tejto debate som si uvedomil, že keď lezec pije naviazaný, mal by si veru dávať pozor, aby sa nepooblieval - teda hlavne aby neoblial lano :o) )
Beal vyrábí special fixy s znaní středu lan. Taky, ale nebude grátis. Nicméně je se zárukou, že nenaruší chemicky oplet nebo jádro.
Jestli jsi z Prahy, tak jsem viděl v Hudáči v Lidický, že ti to za dvacku nebo podobnej peníz označej.
Jestli je v Hudáči nabízená hmota shodná s tim, čim značí Beal svoje špagáty (slavný Black Limit), tak je to vyhozená dvacka. Origoš Bealem označená půlka vydržela asi 2-3 měsíce. Na světlej špagát se daj použít borůvky, taky nejsou věčný, ale aspoň jsou zadarmo. Co? Že teď nerostou? No jo, lezení holt neni žádná sranda :-)
Nejlepší je použít speciální inkoust kterej se vyrábí na značení středů lan :-)))
Lahvička je ale poměrně drahá, vyplatí se asi spíš koupit jí do oddílu nebo aspoň s někym dohromady. Vystačí na spoooustu čáranců a mají jí třeba v Hannahu.
Jestli potřebuješ voznačit jenom jeden střed tak se můžem za pivo domluvit.
značit půlku je <!>ovina dyk dyš někde slaňuješ, tak to odhadneš a jiank je to na nic .. a navíc, dyš si označíš půlku, tak tě to furt bude lákat slaňovat někde kolem půlky a to lane se tim dost kurví ..
Mám tip. Najdes půlku, vezmeš nůž a lano přeřízneš. Konce svážeš a půlku opravdu nikdy, ale nikdy nepřehlédneš. Ten fix mají ve většině kšeftů, nevýhodné ale je, když lano zkrátíš třeba kvůli prodřenému opletu. To by se prý mělo lano vyřadit.
Zamejšlim označit půlku lana obyč černym inkoustem, protože mi připadá jako skoro přírodní nezákeřnej prostředek. Jestli má proti tomuto počinu někdo nějaké námitky, ať promluví do týdne nebo mlčí navždy a nebourá mi morál.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.