Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Vyzývám zde nejen lezce, kteří jsou schopni vidět věci z odstupu a mají schopnost formulovat své názory věcně a bez emocí, ke spolupráci na aktualizaci Pravidel lezení nejen na písku. Použijte e-adresu lezecka.pravidla@seznam.cz. Výsledkem společné práce
Zacinam.Zacinam lozit aby som bol presnejsi.Mam na nohach kopacky s odrezanymi hrotmi ale su mi uz aj tak derave.Mam zasadu-Tazko na cvicisku lahko na bojisku.Nechcem si este kupovat lezky,
Chci se zeptat zkusenejsich lezcu kolik vydrzi lezecky. O vanocich sem udelal radost taky sobe a koupil si lezecky Rock Pillars - Jump. Od te doby sem byl asi desetkrat na preklizce a ctyrikrat na skale. A ouha, na spicce je prodrena dira, a pritom si nep
zdar profici,(jsem amater tak mne omluvte)
co takhle dat, pri hornim jisteni (tedy na rybu), nahoru kladku?! bude to bezpecne? - napadlo mne to ohledne setreni lana.dik
zdar profici,(jsem amater tak mne omluvte)
co takhle dat, pri hornim jisteni (tedy na rybu), nahoru kladku?! bude to bezpecne? - napadlo mne to ohledne setreni lana.dik
Death!Death!Death!
Smrtící!!!!
Pozor stráta třením ve vratném bodě je minimální a tak pokud ti do toho odsedne těžší spolulezec a nejsi přivázaný, mažeš nahoru jak namydlenej blesk.
Pro jištění TR vždy dvě karabiny zámkem proti sobě, prodloužené až za hranu stěny. Pokud by ti lano šlo přes hranu - na tvrdé skále si ho zničíš, na měkké zničíš navíc i skálu!!!!
radek
Jejky Zobane, tos to hodně psal ve spěchu...
Pokud by bylo zmenšení tření minimální(=pořád to fest tře), tak by jistič nahoru neletěl jak po másle. A pokud jistič nahoru jak po másle letí, tak proto, že tření není velké. Jaksi to je nelogické.
Níže je odkaz na 1.díl "Bezpečnosti a rizika". Ano, tam je tento problém rozebrán, tak kdo chce, ať se tam podívá.
Stručně se pokusím převyprávět pro ty, co knihu nemají. Kladka sice zmenší tření, ale o to více bude tření lana v osmě. Postě jde o to, že odsednuvší lezec zatěžuje, jistič drží, mezi nimi je akce a reakce, dvě síly stejné velikosti. Tření v karabině vratného bodu sílu zmenšuje, jakoby brzdí odsednutí lezce. Když kladkou tření odstraníš-přesněji zmenšíš, bude jistič mít těžší dřinu to udržet. A lano se bude více třít v osmě. Ničemu si nepomůžeš.
to jsi tome trochu ulit - myslim, ze se to bere ve fyzice nekde v sedmy tride - jak nejsi privazanej a kladka je namazana, muzes si na osme udelat uzel a letis:)) ani nepotrebujes tech 30 kg..
to jsi tome trochu ulit - myslim, ze se to bere ve fyzice nekde v sedmy tride - jak nejsi privazanej a kladka je namazana, muzes si na osme udelat uzel a letis:)) ani nepotrebujes tech 30 kg..
to jsi tome trochu ulit - myslim, ze se to bere ve fyzice nekde v sedmy tride - jak nejsi privazanej a kladka je namazana, muzes si na osme udelat uzel a letis:)) ani nepotrebujes tech 30 kg..
Ale kdežpak jsem ulítl, spíše je tu zmatek. (Začalo to tím, že Zoban sice opravil hrubku, ale zárověň v té opravě ubral ze slova "třením" to koncové písmeno "m", čímž jaksi naboural původní význam věty, což jsem se poukazem na nelogičnost snažil napravit, i když teď zpětně uznávám, že asi ne nejsrozumitelněji). Pavle, můj příspěvek tu byl ještě před Zobanovým dodatkem s "váhovým" příkladem. (Trochu se tu nechronologicky zamotávají odstavce.) Takže já jsem svůj příspěvek psal - 1. s představou dvou zcela stejně vážících lezců, a za 2. především ke vztahu opotřebení lana, jak se ptal můj jmenovec hned v prvním příspěvku. Pokud se zaměříme na jev opotřebení lana, tak vlastně ani nechápu, co s tím situace "těžší lezec, lehká holčina jistička" má společného. Je to sice nebezpečná situace, varování je na místě, ale z fyzikálního hlediska se ti dva tam můžou kejvat do nekonečna :-), a opotřebení lana třením nebude velké. Kladka prostě tření zmenšuje, to je nám všem jasné. Tak - a teď můj příklad: Lezení na rybu. Dva stejně vážící lidé. Vratným bodem je kladka. Lezec odsedne. Jistič zachytí lano pod osmou a zatíží lano. Jsou v rovnováze (akce a reakce). Lezec prohlásí, že už nemůže, nebaví ho to, a chce spustit dolů. Jistič ho začne spouštět - a o co je menší tření ve vratném bodu (kladka), o to je větší tření lana v jističově osmě. Takže lano člověk nijak kladkou neušetří. Ju? Jinak je to zákon zachování energie, bralo se to taky v sedmé třídě... A protže už jsem u knihovny, tak mohu dát info. - viz."Bezpečnost a riziko...", 1.díl, P.Schubert, I.české vydání 1997, str.124-125. Je tam toho napsáno o kladce a nehodě s ní toho docela dost na to, aby člověka přešla chuť ji používat.
Prece jenom bych se k tematu jeste vyjadril. Jsem toho nazoru, ze i kdyz plati zakon zachovani energie - o co mensi treni v kladce, o to vetsi treni v osme, tak se lano setri. Proc? Protoze lano se tre v osme, ktera ma vetsi oblouky a lano tam neni tak namahano ohybem, jako by bylo ve vratne karabine. Opotrebeni lana tedy zavisi na 2 vecech - na energii zavazi (jisticiho a jistice) a na draze, ktera stoji lane v ceste (zda to jsou kovove pomucky "pratelske" k lanu nebo se lano dre o skalu, ci "lame" v karabinach maleho polomeru atd.). Jaky na to mate nazor vy?
Myslím že víme co jsem měl na mysli, ale pro jistotu konkrétní příklad.
Leze 80 kg borec a jistí ho 50 kg holka, která není dole uvázaná. Jištění je ryba vratný bod kladka, stěna převislá, lano se nikde nedotýká skály (modelaová situace). Tření v kladce tedy minimální, řekl bych nulové. Na jedné straně 50 Kg, na druhé 80 kg. Kdo pojede na zem a kdo nahoru???
Viděl jsem to na vlastní oči i s faktorem, že tam dřela skála a je to docela hustý zrychlení. ťěch 30 kg rozdílu umí zázraky.
Jinak u nás nováčci chytají na zkouškách cca 30 kg záváží po 4 m pádu, ale právě přes kladku a můžu ti říct, že je to fakt solidní pecka, která se zcela vyrovnává 5 m tlamě 80 kg borce do karabin.
Radek
Ahoj, svuj nazor na to zde prezentovat nebudu, nicmene se o tomto pise v prvnim dilu Rizika a bezpecnosti od P. Schuberta - v kapitole venovane lezeni s hornim jisteni.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.