Chtěl bych oživit otázku: Kdo je autorem cest, resp. správcem "Radotínského kvaku" - tedy skály v Radtínském údolí pod Kopaninou? Pokud by dotyčný nebyl proti, rád bych tam udělal nějaké cesty.
Zdravím lidi, nemáte někdo informace o této bundě?Bunda VALDEZ JACKET MAN Posílám i odkaz. http://www.shop-outdoor.cz/zbozi/1854-valdez-jacket-man/
Jako třeba jestli je dobrá popřípadě zkušenosti. Díky Kamil
Ahoj, letošní zima byla myslím poměrně suchá, voda u nás pořádně nepadala asi tři měsíce. Jsou letos písky sušší než jindy, nebo tomu tak není?(Nemyslím místa který jsou zalený leta.)
protoze jistici systém (lano, presky, sedak,...) absorbuje urcite mnozstvi energie. Lano svou dynamicnosti, pak trenim v karabinach, deformace sedaku a jisticova tela,... Konecna sila pusobici na jistice je o toto vse nizsi :)
Sedak a jistitko (ani dynamika lana, Danny) v tom nehraji vubec zadnou roli a kdyby presky tvorily skutecne dokonaly kladkostroj tak lehci lezec tezsiho neudrzi - takze jak je to s tou zakladni skolou?:-)
Tak se mi jevi, ze s tou fyzikou na tom budete vsichni stejne. Jak to, ze vylezu na skalu , kdyz jsem tezsi nezli jsem byl vloni? To mi vysvetlete, radeji.
Kladkostroj to je, akorát to tření je malinko větší, než kdyby tam byla kladka. I ten lehčí jistič v klidu udrží tuleňa, akorát při nedostatečným tření skončí nahoře a ten vypasenější na zemi...
Tuleně zásadně nejistím! Vážím cca 48kg. Můj standardní spolulezec má asi o 17kg víc a při spouštění (tedy obdoba jednoduché kladky) mě nevytahuje. Udržím takhle i těžší lidi, ale vyzkoušeno mám, že u lidí od cca 80kg to už nefunguje. Ty nejistím, a kdybych musela, přivážu se. Jinak samozřejmě i ne tak těžký prvolezec (ale stále těžší, než já), pokud mi spadne do prvního jištění, tak mě vytáhne (tím víc, čím výš nad prvním jištěním spadne). Nejkritičtější je tudíž cvaknutí druhého, pak už je to relativně pohoda.
Honzo :) sice nepises proc to teda tak je, ale jestli jsi stejnej honza co by dal radsi preso se suchacem v pripade spatneho frienda, tak mi rekni proc vlastne? (kdyz se tu nejedna o absorbci padove energie :)
Preso se suchacem mi nic nerika, to bude asi jiny hloupy Honza. Misto spatneho frendu bych dal frend dobry, samozrejme.
Proc pri rozdilne vaze jisticu moc nezalezi na dynamice lana: v momentu kdy se situace ustali a lezec volne visi tak je libovolne lano napnute a prenasi proste normalne silu. Pokud je jistic lehci nez lezec tak je potreba aby na nej pusobila mensi sila nez na lezce, jedine co to muze zpusobit je nejaka sila mimo system jistic-lano-lezec, tzn. jedine treni v preskach (nikoliv v jistitku atd.). Pokud ani za teto klidove situace ho jistic neudrzi tak nema cenu resit pad.
Kdybychom chteli slovickarit, tak dynamicke lano nema za ukol absorbovat energii, ale snizovat spickovou (maximalni) pusobici silu. I idealni pruzina ktera zadnou energii neabsorbuje by poslouzila dobre, jde o to aby delsi dobu pusobila na vsechen material i lezce mala sila nez kratkou dobu obrovska sila, s energii to ma malo spolecneho.
Tak to sorry, v jine diskuzi jiny Honza :) a co se tyce situace visu, tak to souhlasim, ze dynamika lana tam nehraje roli, to pak jen to treni v presce, ale dotaz znel na jisteni, coz vetsinou obnasi pad.
Jasne. Pochopil jsem puvodni dotaz spis "jak je mozne ze lehky jistic udrzi tezkeho lezce a nevytahne ho to nahoru". Pri padu je i celkem bezne ze lehky jistic vyleti, viz treba reklamni video ke grigri.
Jedná se o absorpci rázové síly. Nejvíce toho chytne lano. Dále pak v posledním jištění (karabině) dochází ke součtu vektorovejch sil, jistič musí vynaložit stejnou sílu (protisílu) na zastavení impulzu pádu od lezce (letce).
Avšak díky tření v poslední karabině je zatížení karabiny menší (kolem 160%). 100% letec, 60% k jističovy (přes všechny další karabiny a celou zbylou délku lana). Dále hraje roli kolik a jak jsou z osy další presky. Je tam opět tření a vektory atd.
Roli také hraje deformace těla lezce, sedáku, dotažení uzlu, v nemalé míře prokluz a pohyb jističe směrem nahoru. A vůbec se to v normální situci dá změřit velice těžce. Testy probíhájí na pádovejch věžích za tvrdejch podmínek.
Při normálních pádech na skalách s nějakym už cvaklym presem pod sebou a nevelkým letu (poměru délky pádu a délky použ. lana - pád. faktor) prostě k tobě ta síla ani moc nedojde.
Fyzici mě možná trochu opraví, ale je to asi takhle. Dalo by se to rozepsat lépe.
Honza to napsal dobře. Chycení pádu je něco jiného, než rovnovážný stav když lezec sedí v laně. Tam jde skutečne jen o tření v expreskách. Průtažnost lana, deformace sedáku, prokluz a tak podobně hraje roli až při pádu, kde je nutné rozložit zrychlení (zpomalení) do co nejdelšího času.
Zdar,
jsme všichni zajedno, že ve visu (udržení) lezce se jedná o rovnovážný stav. Jde pouze o tření.
Dotaz byl na jištění a jištění je i tom chytit tu tlamu... Tam je jistič také protisilou. Navíc tam hraje mnoho dalších faktorů velmi podstatnou roli. :-))
Ten hloupej honza se sucháčem jsem já a odpovídám, že presku se sucháčem bych použil právě kvůli absorbci pádové energie, a to navzdory tomu, že se v tomto diskutovaném případě o absorbci pádové energie nejedná.
Sorry, špatně jsem si to přečet. Se sucháčem máš pravdu. Ale s tou pádovou energií si to doplň. Je to 1 odstavec v knize. A nebudeme tady slovíčkařit, zda se jedná o absorpci, pohlcení či zpracování, ju?
Ehm.. nerozumím co se ti nezdá. Vezměme modelovou situaci, která popisuje diskutovanej případ. Vysoká skála, uprostřed ní borhák, v něm cvaknutý preso, v něm lano, na jednom konci se houpe těžkej lezec, na druhým lehkej jistič. Otázka zní: proč se nedá těžkej lezec do pohybu dolů a lehkej jistič do pohybu nahorů, tedy proč celej systém zůstává navzdory intuici nehybnej? Kde máš jakou absorbci energie?
Mluvíme o pádu! Ne o tom, že tam někdo staticky visí.
Diskuze je o "ujištění". Viz dotaz.
V klidovém stavu ho nevytáhne díky tření v karabině a tím, že lezec působí protisilou.
Slaňoval jsi někdy paralelně s týpkem o 20Kg těžším? Já ano, a nevytáhl mě.
Na absorpci (pohlcení) pádové energie ti Procházka odpoví na straně 143.
Pokud mluvíme o pádu pak samozřejmě souhlas se vsemi co odkazujou na absorpci energie. Otázku jsem pochopil stejně jako Honza - "ujištění" jako vis, nikoliv zachycení pádu. Jinak - a o tom již Procházka píše, ale je to i zřejmé - jistič stejnou sílu jako je síla rázová vynaložit nemusí, naopak někdy nemusí vynaložit sílu skoro žádnou, a přesto "ujistí".
Myslím, že to chápeme všichni stejně. Akorát já beru "ujištění" hlavně jako pád. Když chytím pád, tak visícího lezce musím jednoznačně i udržet jen visu, ne... ;-)