Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Tak ve zpravodaji Prahy 11 byla zmínka o tom, že Donovalská je snad hotová. A podle fotek to bude dost dobrý. Bude tam i možnost venkovního lezení (zřejmě). Jediné co uvedeno nebylo, kdy už to konečně otevřou :o)
Zdravim, nemate nekdo pruvodce na na DWS oblast Cala Barques na Mallorce? mam jednoho pruvodce od Rockfaxu a tahle mi tam zrovna chybi :-/ byl bych moc vdecny za nejaky ten obrazek tech 4 sektoru.
Zdar lidi, nevíte někdo něco o Márovi Holečkovi a Zdeňkovi Hrubým - jak dopadli na N.P.? Podle informací se mají vracet 11. a nikde o nich žádná zpráva. Pořád čekám na nějaké info o nové cestě co se jim povedla a stále nic... Díky, zvědavej Ondra
Místní situaci neznám, ale bohužel jsem podobnou praxi mockrát viděl i na místech, kde všechny argumenty, které by se daly chápat na Havranu nejsou opodstatněné.
V podstatě je mi to u prdele, až na to, že tím někteří kreténi serou na práci
Čau horolezci a horolezkyně,
máte prosím nějaké dobré tipy, jak se dostat do kondice na lezení mixových cest v horách? Různě kolmé stěnky, firn...cíl: aby vydrželi nohy a kyslík:-) Dík, Petra
Ahoj, nevíte někdo jak to vypadá s Markem Holečkem a Zdeňkem Hrubým v Nepálu? Poslední info, které jsem našla, bylo z BC z poloviny července, od té doby nic. Díky moc
Čau horolezci a horolezkyně,
máte prosím nějaké dobré tipy, jak se dostat do kondice na lezení mixových cest v horách? Různě kolmé stěnky, firn...cíl: aby vydrželi nohy a kyslík:-) Dík, Petra
Do strání se hodí mít naběháno do kopce, do ledů a moderních mixů zase nashybováno na cepínech nebo ještě lépe na svisle visících trubkách. Prostě aby to bylo co nejvíc podobný tomu, co chceš dělat.
No něco odlezeno v mixech v horách mám a nejhorší je morál. To žádnými shyby nenacvičíš. Počítám teda, že pod mixy v horách se tu nemyslí nýtové žebříky v dachu 5 minut od auta, ale poctivé vícedélkové lezení ve stěnách po vlastním, odhrabávání sněhu, lavinky za krk, batoh s termoskou a bivakovacím pytlem (pro nejhorší variantu) na zádech atd... Cesty, kdy trojka už může slušně prověřit, pětky už moc lidí neleze a šestky se po večerech už mohutně slaví.
Po tom všem trvám na tom, že jinak než samotným lezením nenatrenuje.
Slečna se chtěla dostat do kondice. Je jasné, že nalezené metry v horách jako když najdeš. Jinak nelze radit nic jiného než běhat a lézt. Běhat nejlépe v terénu, lézt nejlépe na skalách. Obojí zaměřit na vytrvalost.
Ok, běhání meuškodí, ale i když uběhnu 10 kilometrů, tak ve "správně" utemovovaném sněhu, kdy se každý krok probořím po pas, stejně orážím třeba co 20 kroků.
Skalní lezení se mixům moc nepodobá. Na nohou duplexy a mačky, ruce berou chyty v rukavicích, či cepínem, případně - rukavice dolů a byť jako při skalkaření holou, nicméně v tu ránu zmrzlou rukou. To se jinde natrenovat nedá.
U ženy mne přesto jedna treninkova metoda napada: na sebe mokre triko, mokre boty a zavřít do lednice. Když vydrží toto (a nadávky si nechá pro sebe), půjde o ideálního parťáka, bez ohledu na to, jaké obtíže zvládne vylézt.
Ono není uběhnout 10km jako uběhnout 10km. Je trochu rozdíl uběhnout 10km terénem za 3/4 hoďky nebo za hoďku a více. Sice při brodění sněhem co 20 kroků orážíš, ale stejně to musíš vydržet pár hodin. Při běhu terénem, zejména lesem jsi nucen často měnit tempo, což je podobné. Jak tu někdo zmínil kolo, tak to je taky fajn. Blbý je, že při tom musí člověk najezdit spoustu kilometrů, než se zrasí stejně, jako když uběhne třeba 15km.
Jinak je pravda, že techniku lezení v mixech a v rukavicích skalním lezením nenatrénuješ. Ale pořád je to vertikální pohyb a když lezeš na objem v co nejvyšší obtížnosti, tak tu vytrvalost při pohybu vzhůru posílíš. A když lezeš celý rok, i na ty přemrzlý prsty dojde.
Samozřejmě, pokud někdo není zvyklý od puberty hodně běhat a jezdit na kole, tak by asi neměl začínat s nějakými obrovskými vzdálenostmi. Nejdřív zkusit, kolik člověk uběhne či ujede na pohodu, pak na té vzdálenosti zvyšovat tempo, a pak postupně přidávat vzdálenost.
Co se týče tréninku v lednici, jsi tak trošičku sadista, ne? ;-)
No, mokrý triko (jenom) a chlad nejsou pro vaječníky moc dobrá kombinace, přece jen v horách seš navlečený do funkčních hadrů a máš na nich další vrstvy. Navíc požadovaný efekt tréninku by mohl být předejit zadušením. O klaustrofobii ani nemluvě (ledaže bys měl známý v mrazírnách). Jsou přece mnohem elegantnější a romantičtější způsoby tréninku slečen v zimě. Třeba intezivní procházka zimní krajinou spojená s biváčkem :-)
:-) ... no, pokud byla zimní Mařenka problém ... holt, kde nic není ... v holce to prostě buď je a máš velké štěstí, když na takovou narazíš ... nebo musíš mít hodně, ale hodně velkou trpělivost při postupné adaptaci
Pesimistická očekávání jsou odměněna pesimistickými výsledky. Je lepší připustit možnost, že trpělivost růže přináší. Zvýšíš tím i pravděpodobnost toho, že potkáš takovou, která to bude mít v sobě od začátku. ;-)
Díky za komentáře, pokusím se do toho víc opřít:-) Cesty v horách jsou nádherný...a jde mi o to mít převahu, zrychlit kde je třeba, být v poho i na sestupech atd. Když už jsem tedy tak divná, že bivakovat chodím dobrovolně a morál se mi taky úplně nevyhýbá...:-)
behanie, do kopca a v terene. V cestach za IV sa este moc nezhybuje, ale ak budes zhybovat doma na cepinoch, nic zle sa ti nestane, skor naopak. Ja osobne, v navaloch treningovej aktivity robim kliky s 12 kg batohom na chrbte, pripadne som si ten batoh zobral do lesov v okoli, kde byvam a chodil som a chodil a chodil... a moral si nacvicis len lezenim. Takze behat a liezt.
Tohle by ti možná mohlo pomoct je to tréning Ueli Stecka (borec co dává rychlostní rekordy klasickejch alpskejch cest) http://www.climbing.com/exclusive/features/ rapid_transit/index4.html
V podstatě je to z největší části běhání a lezení ...
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.